Není to apríl – novela trestního zákona platí i pro blogery

Neblaze proslulý "náhubkový" zákon přechází ze stadia prenatálního do plného života. Počátek účinnosti zákona je ohraničen datem 1.dubna 2009, ale apríl to věru není. Zákon se může, a to velmi neblaze, projevit i v životě vás, blogerů. Jak? Maličkostí: pouhými až pěti miliony korun pokuty či pěti lety pobytu ve vězení při jeho porušení... Zákonem čeští zákonodárci zakázali (nejen) novinářům používat při jejich práci soudem nařízené odposlechy hovorů politiků, podnikatelů či osob podezřelých z nekalostí. 

Variant, jak může bloger řečený zákon č. 52/2009 Sb. porušit a vystavit se tak riziku trestního stíhání, je několik. Neoprávněné zveřejnění informací z odposlechů asi u blogerů hrozí jen výjimečně, mnohem pravděpodobnější ale je to, že by bloger mohl porušit část zákona, která zapovídá zveřejnit jakékoli identifikující údaje (včetně fotografií či kreseb pochopitelně) osob, u nichž je byť i jen důvodné podezření, že se staly obětí trestného činu. U nezletilých vždy, v případě dospělých "jen" u vyjmenovaných trestných činů.

Není tak těžké zákon porušit, proto vás prosím, buďte obezřetní. Za obsah blogů jste totiž odpovědní Vy, jejich autoři. Proto případná sankce bude dopadat přímo na Vás. Totéž se týká i diskusních příspěvků pod blogy (a stejně tak i všemi ostatními články iDNES.cz) a autorů těchto diskusních příspěvků (nikoli autora článku, pod nímž diskuse běží).

x

Čtěte také článek v redakčním blogu iDNES.cz
Novela trestního zákona platí i pro diskutéry na internetu

Příklad: Známý hudebník fyzicky napadne svoji neméně známou manželku. Tudíž ona je v té chvíli obětí pravděpodobně trestného činu, žádný novinář proto v ČR nesmí napsat ani jméno dotyčné napadené manželky hudebníka, ani jméno jejího manžela, jelikož je všeobecně známý fakt, čí je tento hudebník manžel, a zveřejnění jeho jména by nutně vedlo i identifikaci postižené. 

Zveřejnit je povoleno pouze iniciály, pakliže nejsou opět příliš návodné. Například: "Vysoce postavený vládní český politik M.T. byl napaden předsedou jedné z politických stran J.P." Každý by hned věděl, o koho jde - tedy zákaz.

Článek o neveselé domácí chvilce výše uvedených celebrit pak bude v inkriminované části vypadat zhruba takhle: "Známý český hudebník K.F. surově napadl svoji manželku V.F." Protože si ale lidé buď domyslí nebo informace stejně někde prosákne v kompletní podobě, bude řada lidí vědět, o koho skutečně jde. A milý bloger napíše článek na téma domácí násilí a jako příklad uvede inzultaci K.F. versus V.F. Ovšem v plné parádě, s celými jmény obou aktérů. V té chvíli porušil zákon a vystavuje se riziku postihu.

Asi vás neutěší fakt, že jméno lze přece jen za určitých okolností zveřejnit celé. A to tehdy, získáte-li od napadené manželky hudebníka písemný souhlas ke zveřejnění události i s jejím celým jménem...

Podle našeho názoru jméno můžete uvést také v případě, že už bylo v nějakém důvěryhodném médiu - prokazatelně před zveřejněním vašeho článku - uvedeno a a bude možné se důvodně domnívat, že dané médium souhlas mělo. Zákon totiž z logiky věci zakazuje první „zveřejnění" daného údaje. Pokud jednou dá daná osoba souhlas a informace se stane veřejně známou, bylo by nesmyslné daný zákaz nadále aplikovat.

Nelze zde vyjmenovat všechny varianty a variace možných i nemožných porušení či neporušení zákona a nelze ani přesně říci, jakým způsobem se bude ubírat výkladová praxe. Jedinou cestou je zákon prostudovat a snažit se ho dodržovat. Pokud vystačíte s citacemi pro nás důležitých pasáží, najdete je níže. Celý zákon pak je k vidění zde.

*

A teď ještě jednou totéž slovy našeho právníka:

Dnem 1. dubna 2009 nabývá účinnosti zákon č. 52/2009 Sb., který upravuje především zákaz zveřejňování informací umožňujících zjištění totožnosti obětí trestných činů, pokud jsou mladší 18 let nebo i starší, pokud se staly obětí některého zákonem uvedených trestných činů. Zákon zavádí i poměrně přísné sankce za porušení zákazu: Úřad pro ochranu osobních údajů může udělit pokutu do výše 5.000.000,- Kč a v některých případech se může jednat o trestný čin se sazbou trestu odnětí svobody až 5 let. Zároveň hrozí civilněprávní žaloba od dotčené osoby, která by se mohla domáhat odškodnění.

Za obsah blogů i diskusních příspěvků jste odpovědní Vy, jejich autoři. Proto případná sankce bude dopadat přímo na Vás. Pokud redakce iDNES.cz bude upozorněna nebo sama zjistí, že k porušení zákazu dle citovaného zákona došlo, bude postupovat podle příslušného kodexu, tzn. Váš příspěvek smaže.

 

Autor: Blog Info | pátek 27.3.2009 16:43 | karma článku: 38,68 | přečteno: 27242x
  • Další články autora

Blog Info

A já blbec nechtěl radar v Brdech...

24.2.2022 v 9:43 | Karma: 27,47
  • Počet článků 758
  • Celková karma 25,08
  • Průměrná čtenost 7571x
Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Veronika Krátká. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.