Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Štěpánka Bergerová: Moucha v pití i životě mi nevadí. Vyhodím a piju dál

10. 01. 2020 8:58:56
Za pět měsíců to bude třináct let, co se na blogu iDNES.cz objevila bývalá projektantka, potom galeristka a taky spisovatelka Štěpánka Bergerová. Po deseti letech vydala další knihu, zasoutěžit si o ni můžete i vy.

Štěpánko, proč proboha zrovna Moucha v limonádě?

Jednou jsem večer přišla domů a v nedopité sklenici limonády plavala muška. A název byl na světě. A s ním i první povídka. Na rozdíl od jiných tato vznikla až po vymyšlení názvu, jinak je to u mého psaní téměř naopak.

Takže jsou to povídky?

Ano, je to různorodá směsice z posledních deseti let, některé ale i starší. Jen teď nastal čas je pustit do světa. Osmadvacet krátkých povídek o věcech líbezně prostých i těch, které se dějí, a často si s nimi nevíme rady. O tom, co si nosíme pod kůží a někdy se nedostane ven, jen sem tam prosakuje. V podstatě o tom, o čem píšou všichni, co svět světem stojí, a hliněné destičky, husí brka a pergameny, tužky a papíry byly nahrazeny černým na skle. O lásce, vztazích, erotice, útěcích z osobních vězení, nalézáních sebe sama, o duších a nakonec i bohu.

To zní tajemně a dramaticky. Co tě tedy konkrétně inspiruje?

Vždy se směji, když se někdo někoho ptá: „Mistře a kde berete inspiraci?“ Asi nejlepší odpověď, jakou jsem kdy slyšela, byla od Jana Kanyzy coby malíře (aby nedošlo k mýlce). Odpověděl ve smyslu, že se mu zdají barevné sny a on se ráno probudí a jen je obtáhne.
Odpověděla bych podobně – zdají se mi barvité příběhy a já si je v bdělém stavu krátce poznamenám, pak doplním oslí můstky a je to. Někdy to zvládnu rychle a na jeden zátah. Jsou ale příběhy, které se rodily několik let.

Vyšly povídky i na blogu?

Ano, část, řekla bych tak necelá polovina byla publikována na mém blogu. Některé doznaly drobných úprav. Na některých, zvláště těch minimalistických, jsem téměř nic neměnila. Před nějakým časem zde na blogu probíhala literární soutěž „Kraťasy“, na které měl hlavní podíl Karel Boháček, a já byla jednou hodnotitelkou. Nadchl mě krátký formát textů, a proto je také většina povídek v knize minimalistických. Mám ráda, když se co nejvíce obsahu nasouká do co nejméně textu. A řekla bych, že to sluší i dnešní rychlé době. Ovšem zase vzniká riziko, že text nebude pochopen.

Některé povídky vnímají různí čtenáři různým způsobem.

Řada povídek je psána se skrytým, druhým, někdy i třetím plánem. Co který čtenář rozklíčuje, je taková hra s indiciemi. Baví mě tenhle styl psaní. Někdo zůstane v první rovině, někdo pronikne do druhé a doufám, že někteří čtenáři i hlouběji. Mám radost, když mi pak někdo napíše, že napřed tu kterou povídku jen přelétl (zdála se mu o ničem), pak se k ní vrátil a našel fantastickou pointu. To mě zahřeje.

Překvapilo mě, že jsi vydání vlastní knihy zaplatila sama. Proč?

Před deseti lety jsem vydala svou první povídkovou knihu a díky chování nakladatele z ní neviděla ani korunu, i když se stále prodává. Nereaguje na obsílky, není k zastižení. Soudit se je ztráta času, beru to jako reklamu, a jestli na to budu mít chuť, vydám první knihu znovu sama.

Vybírala jsem všechny spolupracovníky, od korektorky přes grafiky po tiskárnu. Přiznávám, že je to dobrodružství a řehole, ale obrovská svoboda a škola života. Obrovskou radost mám z kresby Dalibora Nesnídala. To je člověk, kterému nastíníte svou představu a on ji trefí na první dobrou a ještě lépe, než jste si mysleli. To je velká vzácnost.


Kdy tedy kniha vyšla a kde byl křest?

Knihu mi přivezli z tiskárny koncem srpna, pak jsem ji předávala a rozesílala čtenářům, kteří si ji předplatili na HIT HIT, je k dostání v Karlovarské krajské knihovně a v jednom internetovém knihkupectví. Čeká mě ještě další marketing, to je úděl samovydavatele.

Klasický křest nebyl a nebude, je a bude série „nekřestů“. Což budou mé praštěné nápady s podnázvem – „Knihy se nepolévají“. Fotografie z nich budou průběžně zde, na mém webu, Facebooku, Instagramu. Ráda dělám věci jinak a jako introvert, co si ale občas rád zakřepčí, pluji ve vlastním proudu.

Máš v plánu i něco dalšího?

Splněná přání mluví sama za sebe, a i já raději vyprávím o tom, co se mi povedlo, nebo si dělám legraci z toho, jaký jsem měla velký oči a co se mi nepovedlo.
Těším se na lidi, příběhy a věci, které budoucnost přinese. Jako když člověk stojí s batohem na zádech na kraji zeleného údolí a říká si: „To je ale krásný den, copak mě dnes na tom výšlapu asi potká?“

SOUTĚŽ

1/ Jak dlouho Štěpánka bloguje na iDnes?

2/ Jak se jmenuje první kniha Štěpánky Bergerové?

3/ Kdo je autorem kresby na obálce knihy?

Své odpovědi posílejte na e-mail idnesadminblog@mafra.cz do 16. 1. 2020, knížku Štěpánky Bergerové od nás obdrží deset nejrychlejších, kteří správně zodpovědí všechny tři otázky.


-bng-


Autor: Blog Info | pátek 10.1.2020 8:58 | karma článku: 14.02 | přečteno: 1807x

Další články blogera

Blog Info

Kdo bude mít Mouchu v limonádě? Známe výherce

První letošní soutěž je za námi. Soutěžilo se o knížku blogerky Štěpánky Bergerové Moucha v limonádě a správné byly tentokrát všechny odpovědi, které do redakce doputovaly.

20.1.2020 v 11:02 | Karma článku: 5.30 | Přečteno: 122 | Diskuse

Blog Info

Dokonalá rozkoš. Vyhráli jste knihu Ivany Dianové?

Soutěžící o novou knížku Ivany Dianové určitě už netrpělivě čekají na výsledky. Usmálo se štěstí právě na vás?

2.12.2019 v 9:28 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 239 | Diskuse

Blog Info

Ivana Dianová: Když se naštvu, tak hned píšu!

Napsala víc než pět set blogů, které si přečetl téměř milion čtenářů. Její fejetony teď vyšly v knížce. Ta se příznačně jmenuje Dokonalá rozkoš. O čem kniha je? A co nutí autorku psát? Přečtěte si rozhovor a vyhrajte novou knížku!

18.11.2019 v 8:50 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 724 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Nejen o Céline. O Romech, Sněhurce a Bohu, co byl a nebyl v Osvětimi. O těch, co malovali

27. ledna 1945 sobota, tři odpoledne. Ticho, bezejmenný okamžik. Jurij lIjinskij - Osvětim v rozkazech RA byla jen prý obranný německý bod. Pro mé vojáky nejhorší zážitek, co našli. Já - 12. září 2019 - už vím, kde Bůh rezignoval.

27.1.2020 v 0:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Olga Pavlíková

IT vývojáři – víte, vo co go?

Vývojáři postavili elektronický systém pro výběr poplatků za dálniční známky za víkend a zdarma. Vývojářské pracoviště navštívilo pár papalášů, kteří protáhli ksichty, Bureš vývojářům prý i uvařil kafe.

26.1.2020 v 21:16 | Karma článku: 18.93 | Přečteno: 664 | Diskuse

Lukáš Burget

Pokroková soutěž Miss Germany: Bez plavek a bez chlapů!

Noviny informují o změnách v duchu pokroku také v takových počinech, jako je soutěž miss. Ve vysoce pokrokovém Německu se usnesli, že příští vítězku Miss Germany bude vybírat porota ze samých žen.

26.1.2020 v 18:46 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 796 | Diskuse

Pavel Vrba

Babizny se nemění

ani po staletí. A kolik takových jsem už v životě poznal. A kolikrát jsem i zažil na vlastní kůži, když se do člověka zakousnou svými hnijícími zuby, z nichž vypouští otravné jedy v klevetách a závisti.

26.1.2020 v 14:16 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 563 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška rozsedla prkýnko na záchodě

„Honzo, musím ti vynadat!“ Pravila Maruška a pohlédla na mě přísně přes cukrárenský stolek s dvěma šálky vonící kávy a dvěma talířky se zatím nenačatými větrníky. „Copak strašnýho jsem ti udělal?“ Zeptal jsem se nevěřícně.

26.1.2020 v 14:14 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 646 | Diskuse
Počet článků 715 Celková karma 14.49 Průměrná čtenost 7707

Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Karel Boháček a Kateřina Mikovcová. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Facebook Blog iDnes


 

Najdete na iDNES.cz