Blogerka desetiletí vydala svoje Italské dvojhubky. Chcete ochutnat?

4. 12. 2018 9:04:13
Italští šviháci si prý plní sny v jakémkoliv věku. Je to tak? A je skutečně i v té nejmenší italské vesnici stejný počet barů a kadeřnictví? O životě v Itálii píše blogerka desetiletí Marta Kučíková, čtěte a vyhrajte!

Když se řekne Marta Kučíková, představí si autor textu knedlík, kachnu, červené zelí a společný oběd. Asi proto, že Marta sama o sobě píše jako o "hospodyni říznuté intelektuálkou". A že to je popis správný, na to vemte jed. Blog na iDNES.cz si zaregistrovala před více než deseti lety (přesně deset let a tři měsíce) a od té doby se stala prakticky inventářem v našem blogprostoru. Ostatně posuďte sami. Napsala osmdesát blogů, což je ve zdejším prostoru spíš méně než více. A přesto jí to stačilo na blogerku roku, a hlavně na blogerku desetiletí!

Po mimořádně úspěšných Italských jednohubkách vyšly Italské dvojhubky. Čtenář se tak znovu může ponořit do života v severoitalském maloměstě, viděném z pohledu hokynářky v podhorské samoobsluze.

Marto, jsi v Itálii víc než patnáct let, na kolik knih vystačí Tvoje zkušenosti? Budou Trojhubky?

Zážitků mám nejméně na patnáctery Jednohubky, řekla bych. Ovšem ne všechno papír snese - a taky nevím, jak bych to pak doma vysvětlovala:-) Navíc nerada plácám zbytečnými slovy, takže raději všeho s mírou. Podle toho, jak velmi dobře frčí obě knížky, by Trojhubky být mohly, jen zatím nevím kdy. Upřímně řečeno, chybí mi čas. Ačkoliv “chybí mi čas” často bývá oblíbenou výmluvou některých lenochů.

O čem vlastně Dvojhubky jsou? Prozraď něco jiného, než se člověk dočte v anotaci. A co když si přečte knihu Ital? Bude souhlasit s tím, co píšeš?

Dvojhubky se nesou jedním italským šmahem ve stejném rázu jako Jednohubky. Opět o mých každodenních zážitcích s místními domorodci, horaly i s těmi “dole z města”. Takové dobrosrdečné drbání o tom, jací ti Italové opravdu jsou. Jejich životní filozofie je velmi jednoduchá, ale ostatně o tom se v knize, anebo částečně v mých blozích, můžete dočíst sami.

Ptáš se, co když si knihu přečtou Italové, co oni na to? Odpověď je prostá. Málokdo z nich ví, že píšu. Upřímně řečeno, řekla bych, že je to pranic nezajímá. Spíše mě znají jako ochotnou, veselou a pracovitou padesátku z nějaké vzdálené země (Moldavsko? Čečna? Polsko? - ta paní má přece hodně dětí - 3 - a typickou širokou slovanskou tvář, pozadí i popředí, ano, je to jistojistě Polka!).

Pár našich italských známých - kteří o mém psaní vědí - několikrát projevilo zájem o překlad knihy do italštiny. Potíž je v tom, že píšu o italských reáliích českýma očima, častokrát je to vidění nepřenositelné a nepřeložitelné. Například to, co nám Čechům připadá vtipné a nezvyklé, Italům připadá samozřejmé a nechápou, proč by to mělo být vůbec zajímavé, natož humorné. Jejich vnímání těch samých situací je zkrátka pochopitelně jiné, takže s překladem to momentálně vidím černě. Ale ty zasvěcené, kteří o psaní vědí, uklidňuji, že o Italech píšu jenom v dobrém (ono to ani ve zlém nějak nejde, no).

V Itálii pomáháš v krámku, tady jsi hvězda. Neláká Tě přemístit se zpět do ČR a vychutnávat si plody své práce? Nebo naopak, nechceš napsat České jednohubky italsky?

Já, a hvězda? Haha, to jsi si snad spletl autorku :). Do Čech se chci určitě vrátit z různých důvodů, rodinných, zdravotních, pracovních, myslím, že k tomu pomalu směřujeme. Výhledově ovšem (ale já stále doufám a věřím!). Jinak pro mě je psaní jako pro někoho třeba pletení nebo rybaření. Na prvním místě je rodina, práce, psaní je tam někde vzadu, ale občas se utrhnu. České jednohubky by musel asi spíš sepsat Ital žijící v Čechách, kterému zase připadají věci, co se nám Čechům zdají samozřejmé, spíše absurdní.

Mám a stále budu mít myšlení naše, české. Pardon. Českomoravské. Italsky psát nic nemůžu, stačí, když píšu omluvenky do školy, a děti se chytají za hlavu, co tam smolím za hrůzu ("Mami, prosím tě, napiš nám to radši vedle česky a my ti to přeložíme."). Ale nevzdávám to. Kdo ví, co bude zítra? Takže děkuji za skvělý nápad a inspiraci na důchod!

Jsi z Telče, jak Tě tam přivítali? Už máš klíč od města?

Křest Jedno- i Dvojhubek tam byl skutečně nezapomenutelný, výborné originální pochoutky, krásný dort ve tvaru knihy, velmi přátelské a rodinné prostředí Universitní knihovny u kostela... a naprosto narváno. Oba křty byly veselé i dojemné. Nevím o tom, že by Telč kdy dávala někomu nějaký klíč. Obě brány města jsou všem otevřené, asi proto :-) Ani já žádný klíč nemám, asi vědí, že bych ho někde zapomněla, jak se mi to neustále stává s mobilem, peněženkou či klíči od bytu a auta.

Když jsme už u toho klíče - pro mě je obrovskou radostí, když mi asi osmdesátiletá elegantní paní po dvouhodinovém čekání ve frontě na podpis řekne, že čeká proto, aby mi osobně poděkovala za stránku 35, která jí pomáhá více než léky od doktora. Její slova jsou klíčem, který otvírá v tu chvíli moje srdce, jako poděkování za to, že jsem pár napsanými slovy otevřela srdce její. Je to vzájemné.

Žádný klíč tedy nemám, ale vlastně mám, už dávno. A jsem za něj vděčná.

Možná bych teď měla říci něco třeskutě vtipného a nebýt tak trapně poetická. Neměla. Jsem vděčná tomu italskému, mnohdy nelehkému žití, které mě naučilo nestydět se za city a nebát se trapnosti či zesměšnění... Protože - no, a co...? (Tohle je narážka na jeden můj blog, No, a co..., který najdete i v mé knize.)

A přeju vám všem opravdu laskavé dny!

Knížku Italské dvojhubky můžete vyhrát i vy. Stačí odpovědět správně na tři soutěžní otázky. Pětici výherců potom ze správných odpovědí vybere autorka knížky.

  • Ve které části Itálie Marta Kučíková žije, na severu, či na jihu?
  • Kolik knížek Marta napsala?
  • Jaká ocenění Marta získala na blogu iDNES.cz?

Správné odpovědi prosím posílejte do 11. 12. 2018 na e-mailovou adresu admin.blog@idnes.cz. Výherce zveřejníme do týdne od ukončení soutěže.

Nominace na Blogera roku

Autor: Blog Info | úterý 4.12.2018 9:04 | karma článku: 21.08 | přečteno: 1102x

Další články blogera

Blog Info

Úplná pravidla ankety Bloger roku 2018

Tato úplná, pro anketu závazná pravidla budou zveřejněna po celou dobu trvání ankety na internetové adrese https://info.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=706248

25.3.2019 v 9:42 | Karma článku: 3.37 | Přečteno: 103 | Diskuse

Blog Info

Je to tu! Začíná Bloger roku 2018. Soutěžte s námi a vyhrajte!

Další rok, další soutěž, další výherci! I letos vyhlašujeme soutěž o TOP blogerku a blogera roku, zkrátka ty nejlepší, které může blog iDNES.cz nabídnout. Kdo letos vyhraje? Rozhodujete o tom vy, čtenáři!

25.3.2019 v 9:00 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 1399 | Diskuse

Blog Info

Vylosováno. Pětice výherců dostane knihu Žena na tahu. Jste mezi nimi?

I poslední soutěž loňského roku je už za námi a "holka z Moravy" Zuzka Hubeňáková vylosovala pětici těch šťastných, kteří v nejbližších dnech dostanou knihu Žena na tahu.

7.1.2019 v 9:23 | Karma článku: 8.07 | Přečteno: 401 | Diskuse

Blog Info

Toužím po "opravdové" knížce, říká Zuzana Hubeňáková

„Holka z Moravy“, co je ekonomka a u toho píše blogy a fejetony. A když toho má dost, zveřejní všechno v knize. Zkrátka Zuzana Hubeňáková, aktuálně s želízkem v podobě knihy Žena na tahu. Chcete si ji přečíst? Zahrajte si!

19.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 1128 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Migrant obsadil most Legií (právě teď)

A postupuje. Evidentně pochopil, jak zasáhnout tento národ a chce zaútočit na jeho srdce, nebo alespoň na jeho chlopeň. Na Národní divadlo. Kdo měl na dnešek lístky, má smůlu.

26.3.2019 v 11:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Mauser KKW a DSM34 – malorážka Hitlerovy mládeže

Výchova a vzdělávání mají být v nejobecnějším smyslu přípravou na pozdější vojenskou službu. Armáda pak nebude muset jako dosud vštěpovat mladým mužům základy výcviku a nejelementárnější pravidla.... Adolf Hitler, Mein kampf

26.3.2019 v 8:39 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 223 | Diskuse

Martin Faltýn

Aleš Presler (1956 - 2019)

Odchod každého blízkého člověka, přítele i kamaráda zabolí. Když někoho znáte přes 30 let, je to zásah o to bolestivější. Jako v jeho případě: spisovatele, novináře a blogera. Toto jsou má tři setkání s ním.

26.3.2019 v 8:08 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 550 |

Irena Houdková

Když on má to a ten zas tohle…

Přeháněla bych, kdybych napsala, že srovnávání se s ostatními je naší přirozeností, jelikož ne všichni tuto potřebu máme stejně silnou.

26.3.2019 v 6:26 | Karma článku: 5.66 | Přečteno: 178 | Diskuse

Jakub Beznoska

Dospělý youtuber chodí s třináctkou

V médiích se v posledních dnech objevila zpráva, kterou nečteme často. Dospělý muž se přiznal ke vztahu s třináctiletou dívkou. Je to v normě anebo už za hranou?

25.3.2019 v 23:51 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 620 | Diskuse
Počet článků 703 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7725

Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Karel Boháček a Kateřina Mikovcová. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Facebook Blog iDnes


 

Najdete na iDNES.cz