Zejtra napořád nabízí novou energii, říká fotograf Petr Čunderlík

15. 07. 2014 17:29:18
Dnes má film blogera iDNES.cz Rudolfa Havlíka Zejtra napořád slavnostní premiéru v kině Cinestar na pražském Andělu. Pozítří se rozletí do celé republiky. K fotografické dokumentaci filmování si Havlík vybral kolegu blogera iDNES.cz Petra Čunderlíka.
Vica Kerekéš v akci.Vica Kerekéš v akci.Petr Čunderlík

Jak byl film přijatý na festivalu v Karlových Varech?

Velký sál v hotelu Thermal byl narvaný. Dokonce se strhnul boj o místa a byl pěkně tvrdý. Tohle jsem v kině ještě nezažil, aby se lidé tak hádali. Jeden měl lístek s číslem sedadla a druhý argumentoval tím, že hlásili, že od teď jsou všechna neobsazená místa volně k dispozici. Při představení štábu a herců byl dlouhý potlesk a na konci ještě delší. Předpokládám, že by lidé netleskali a nesmáli se v místech, kde to autoři zamýšleli, pokud by ten film nefungoval.

Co nového Zejtra napořád do české kinematografie přináší?

Novou energii, která má schopnost přilákat českého diváka do kina. Na výrobě filmu se podíleli nesmírně talentovaní lidé, krom jiných musím vyzdvihnout práci Ondry Konvičky na hudbě, kameramana Vaška Tlapáka a herce Pavla Baťka - pro mě vycházející hvězdu českého filmu a charakter, kterých moc není.

IMG_2620.jpg
Ruda z Ostravy s Rudou Havlíkem.

Jakou atmosféru nastolil Rudolf Havlík na place?

Ví, co chce a umí si o to říct. Občas mě překvapoval, jak jistě a rázně si o to jako režisér-amatér dokázal říct. Většinou byla na place příjemná a uvolněná nálada, ale byly i okamžiky, kdy vládlo napětí a trochu stres, protože se věci táhly a utíkal drahocený čas.

"Jsem zmučený cynik a realista," říká Ruda v rozhovoru pro Blog iDNES.cz.

Která scéna se točila nejdéle, která naopak na první dobrou?

Na první dobrou se musela jet scéna s převráceným autem, ale vlastně se jela dvakrát, protože napoprvé se auto nepřevrátilo a nějak se poničil nájezd. Většinou se záběr opakoval čtyřikrát až šestkrát podle potřeby. Možná celkově nejdéle se natáčela scéna bitky mezi Pavlem a Zygyho kámarády.

Je profese filmového fotografa pouze okrajová mezi ostatními členy štábu?

Má svoji důležitost stejně jako ostatní profese. Nepřeceňoval bych ji, ale ani nepodceňoval. Fotografa mají všichni rádi, protože jim dělá hezké fotky, ze kterých pak koukají vzpomínky. Co se týče zaměření, máme hodně společného s kameramanem. Zajímají nás podobné věci - světlo, úhly, kompozice a atmosféra.

10557429_10203214407973682_5931750324197871690_n.jpg
Petru Čunderlíkovi se pohotově podařilo zvěčnit Rudovu levitaci nad lavicí s hlavním hrdinou.

Jak je tato práce prestižní a placená?

Vytváříte formou fotografií v podstatě malá umělecká díla. Dosažená úroveň a kvalita pak určuje vaši prestiž. Být dobrým fotografem je určitě prestižní profese. Lidským okem přijímáme asi osmdesát procent všech informací o okolním světu. Filmový fotograf zachycuje podstatnou část informací o lidech při natáčení a tyto informace jsou velmi chtěné a žádané. Placená je tak, jak se dohodnete s produkcí a režisérem. V tomto případě však šlo kromě peněz i o snahu pomoci Rudovi a zároveň možnost získat zkušenosti. Nebyla to plná cena.

Shlédněte další fotky Petra Čunderlíka na jeho blogu iDNES.cz.

Co šlo Havlíkovi výborně a co naopak méně?

Šly mu výborně aranžované skoky do výšky a motivace celého týmu. V tom je opravdu skvělý. Naopak vůbec nezvládal dostatečně spát.

Jak se Vám při focení spolupracovalo s hvězdami?

Měl jsem z toho trochu obavu, ale ti lidé jsou profesionálové, a proto jsem neměl s nikým žádný problém. Většinou mi sami pomáhali a byli mimořádně kooperativní. Někteří se mnou měli svatou trpělivost.

IMG_3028.jpg
Ruda vsadil na známé tváře.

Jak s nimi komunikoval Havlík?

Některým vykal, některým tykal, ale všem dokázal říct, co chce. Vzájemně pak ladili výslednou podobu scény. Spolupráce mezi herci a Rudou prostě fungovala. Dával jim hodně volnosti.

Filmování stojí velké peníze a záběry se musejí natočit za krátkou dobu. Panuje na place nervozita, uvolněnost nebo mix obojího?

Některé scény můžete točit víckrát, ale na některé máte pouze jeden pokus - třeba při převrácení auta. Mnohdy čekáte na konkrétní světelné podmínky, které také netrvají věčně a je potřeba vše stihnout - v těchto momentech nebyl čas na srandičky a tvrdě se makalo, protože každé zdržení pak stojí velké peníze.

Podívejte se na ukázky z filmu Rudy Havlíka Zejtra napořád.

Jak moc odvážný podnik je dnes v Česku točit film?

Pokud jste zahraniční produkce, můžete získat od českého státu zajímavé finanční pobídky. Filmová infrastruktura je v Česku na dobré úrovni. Máme tu velmi šikovné lidi. Zasadním je pro úspěch scénář a energie celého managementu. Ten ji musí umět přenést taky na štáb a herce. V tomhle je Ruda výjimečný - dokáže lidi okolo sebe strhnout, což považuji za klíč k jeho úspěchu.

Je pro fotografa příjemný úkol tento proces fotit?

Některé části natáčení si pamatuji pouze skrz hledáček. V některých vypjatých a emočně výživných momentech musíte udělat prostor kameře. Občas to bylo frustrující, ale zcela pochopitelné.

10462945_10203214410693750_2929520549432305913_n.jpg
Režisérovi občas rupnou nervy a hercům hrozí vyhazov.

Jak se k vám chovali herci, když jste je rušil v zákulisí?

Nejsem typ fotografa, který je pro fotku schopen udělat cokoliv. To mám asi od přírody, kterou převážně fotím. Ze začátku jsem se vždy zeptal, zda můžu fotit a dopředu hlásil, že se omlouvám. Po čase jsem si zvykl a snažil se fotit tak, aby se zachytilo něco zajímavého, ale byl zachován respekt soukromí a nálady dotyčného.

Myslíte, že film u českého publika uspěje?

Do filmu dali všichni strašně moc ze sebe. Už to je dobrou pozvánkou do kina, protože jak znějí první slova filmu: "Každou noc miliony lidí usínají s tím, že změní svůj život." Mně se během tří let od prvního focení do posledního záběru minulý pátek na MFFKV změnil a tento film v tom hraje nezanedbatelnou roli.

Adam El Chaar

JB4fcac3_adam_oris.jpg

Autor: Blog Info | úterý 15.7.2014 17:29 | karma článku: 14.16 | přečteno: 1141x

Další články blogera

Blog Info

Vylosováno. Pětice výherců dostane knihu Žena na tahu. Jste mezi nimi?

I poslední soutěž loňského roku je už za námi a "holka z Moravy" Zuzka Hubeňáková vylosovala pětici těch šťastných, kteří v nejbližších dnech dostanou knihu Žena na tahu.

7.1.2019 v 9:23 | Karma článku: 8.05 | Přečteno: 381 | Diskuse

Blog Info

Toužím po "opravdové" knížce, říká Zuzana Hubeňáková

„Holka z Moravy“, co je ekonomka a u toho píše blogy a fejetony. A když toho má dost, zveřejní všechno v knize. Zkrátka Zuzana Hubeňáková, aktuálně s želízkem v podobě knihy Žena na tahu. Chcete si ji přečíst? Zahrajte si!

19.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 1082 | Diskuse

Blog Info

Italské dvojhubky znají své nové majitele. Vyhráli jste?

Italové si ji pamatují jako milou prodavačku "odněkud z Moldávie", čtenáři blogů iDNES.cz si ji oblíbili jako tu, která o životě v Itálii vtipně vypráví. Jak dopadla soutěž o její druhou knížku?

12.12.2018 v 10:54 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 433 | Diskuse

Blog Info

Blogerka desetiletí vydala svoje Italské dvojhubky. Chcete ochutnat?

Italští šviháci si prý plní sny v jakémkoliv věku. Je to tak? A je skutečně i v té nejmenší italské vesnici stejný počet barů a kadeřnictví? O životě v Itálii píše blogerka desetiletí Marta Kučíková, čtěte a vyhrajte!

4.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 21.08 | Přečteno: 1046 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

David Hrbek

Poslední klapka

Týden před Vánocemi tragicky zahynul můj kamarád Lukáš. V pět hodin ráno to v mikrospánku napálil na dálnici přímo pod kamion.

18.2.2019 v 14:26 | Karma článku: 28.19 | Přečteno: 1714 | Diskuse

Dana Šumová

Blanka zve na posezení s: Mr. Acker Bilkem (2. část)

Zkusme se projet s Mr. Ackerem trochu po světě. Nalezneme jazz, blues a krásné, překvapivé rytmy. Vzala bych to rovnou cestou za jeho chvějivým saxíkem.

18.2.2019 v 7:30 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 132 | Diskuse

Karel Sýkora

John Farnham – You're the Voice

John Farnham je australský zpěvák, který byl od r. 1983 do r. 1986 členem skupiny Little River Band. Album Whispering Jack z roku 1987 přineslo hit You ́re The Voice.

18.2.2019 v 5:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 |

Vlasta Fišrová

Bába z ledu je tuze sympatická hrdinka

Konečně se v českém filmu objevuje jako hlavní hrdinka žena kolem 60 let, taková ta mnohdy neviditelná, kterou si její okolí zvyklo zneužívat, ale to se milánci přepočítali, přichází totiž změna. Přímo transformační. Pro všechny.

18.2.2019 v 5:35 | Karma článku: 20.24 | Přečteno: 584 | Diskuse

Karel Sýkora

Daniel Duda – Nebyť spokojní s Izmaelom

Církev Adventistů sedmého dne je protestantská denominace, která vznikla v rámci eschatologického hnutí protestantských církví známého jako Druhé velké probuzení ve Spojených státech v 19. století.

17.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 4.14 | Přečteno: 93 |
Počet článků 701 Celková karma 10.54 Průměrná čtenost 7742

Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Karel Boháček a Kateřina Mikovcová. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Facebook Blog iDnes


 

Najdete na iDNES.cz