Středa 20. ledna 2021, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. ledna 2021 Ilona

Rozhovor: Focení je nekonečný žebřík, který končí v nedohlednu

24. 06. 2014 10:03:36
Lenka Faltejsková začala fotografovat až během svého blogování na iDNES.cz. A takřka vzápětí začala bořit žánry a získala notnou fanouškovskou základnu. Hned v prvním roce svého působení mezi fotoblogery zabodovala v anketě Bloger roku. Teď se její fotografie objeví na karlovarském filmovém festivalu.

Vyrazíte někdy ven jen tak bez foťáku nebo si ho berete vždy s sebou, aby Vám něco neuniklo?

Když se jdu projít do lesa nebo někam za humna, foťák už většinou neberu. Fotografování krajiny jsem vzdala. Jednak mě tolik neuspokojuje a jednak jsou na to jinačí machři, tady na blogu třeba Marián (Béreš, pozn.red.). Zato když se dostanu do města, mám ho u sebe v podstatě vždycky. Dřív jsem litovala, když jsem nechtěla zrcadlovku tahat s sebou, a pak jsem viděla něco, co by stálo za fotku. Plácla jsem se nakonec přes kapsu a koupila si malý profi kompakt. Někdy mám obavy, že je chytřejší, než já. Dá se vzít opravdu všude.

alenkanacestezakralikem.jpg
Alenka na cestě za králíkem (převlečeným za holuba)


Kde hledá fotobloger motivaci konat výstavy, když na internetu to jde tak snadno a rychle a chválu dostáváte na stříbrném podnose černou na bílém?

Já internet ráda využívám. Anebo možná on mě, těžko říct. Počítačová prezentace fotografií je podle mě taková trochu rychlokvaška. Na druhé straně skýtá možnost proniknout tam, kam by člověk jinak nedosáhl. Výstava je prostě jiný kafe, zvlášť pokud si ji člověk může jako celek sám nakomponovat. Teprve fotky na papíře mi připadají skutečné.

1000ut_pozvanka_web_140611.jpg
Tisíc tváří ulice
Výstava fotografií
Lenky Faltejskové
Galerie Na ochozu
Karlovy Vary
4.-30.7.2014
Vernisáž 4.7. 16h

V Galerii Na ochozu se fotografie blogerů
iDNES.cz objevily poprvé v roce 2011.
Výstava I vy můžete být naše hvězda
proběhla rovněž v rámci MFF.

Kde už jste vystavovala a co vám to dalo?

Fotím celkem krátce, takže jsem se zatím zúčastnila jen několika společných výstav. V prosinci Vánočního salonu výtvarníků Benešovska. Letos výstavy fotoklubů na Novoměstské radnici v Praze a výstavy skupiny 3+2 v Paláci kultury, která ještě probíhá. Momentálně „visím“ taky v ostravském dole Michal na výstavě našeho fotoskupenství Faun. Na začátku to člověku brnkne na ego. Je s tím ale spousta práce a starostí a ego se celkem záhy uklidní, takže teď už se do vystavování tolik nehrnu.

neredenaradost.jpg
Neřeďená radost

Jak došlo k tomu, že Štěpánka Bergerová pořádá výstavu vašich fotek?

To je otázka spíš pro Štěpánku Bergerovou, ale smělým odhadem tipuji, že se jí moje fotky nejspíš líbí. Je to pro mě výjimečná příležitost. Jednak na ní budu vystavovat jen já, takže si mohu všechno uspořádat podle svých představ. Pak je taky na frekventovaném místě, v tu nejlepší dobu. Opravdu se těším.

bloger_423.jpg
Lenka Faltejsková vyrůstala v Praze. Má tří děti. Po jejich narození se odstěhovala na venkov. Pracuje jako překladatelka pro několik nakladatelství a ve volném čase vyučuje dramatický obor ZUŠ v Benešově. "Ve volném čase, který nemám," upozorňuje.

Svůj blog na iDNES.cz založila na sklonku roku 2011, kdy začala fotit. "Z nevinného koníčku se časem vyklubal statný a značně nenažraný, leč milovaný, oř. Zatím to vypadá, že se mnou zůstane už napořád. Rodina se tváří přívětivě a nevadí jí, když ho všude tahám s sebou. Občas ho dokonce podrbe za uchem. Takže mi v zásadě nic nechybí," popisuje Lenka soužití se svou vášní.

O výstavě říká: "Luhů a hájů se tu nedočkáte. Kdo má rád město, lidi a všechno, co se jich týká, snad si přijde na své. Na výstavě budou viset mnohé fotografie, které se v blozích zatím neobjevily. Každopádně vypadají fotografie na papíře mnohem působivěji, než ty na monitoru. A možná přijde i Brad Pitt! Samozřejmě kecám, ale můžu slíbit, že já na vernisáži budu určitě."


Co byste fotoaparátem chtěla zachytit a zatím se to nedaří?

Mně jde při focení o emoce, ať už se mi je podaří přímo zachytit, nebo fotkou v divákovi vyvolat. Snažím se do fotografie přidat svůj úhel pohledu. To jsem samozřejmě neobjevila žádnou Ameriku, na tomhle principu fotografie funguje a sdělit může hodně. Focení bych přirovnala k nekonečně dlouhému žebříku, který mizí někde v nedohlednu. Lezu nahoru, někdy to jde rychleji, někdy pomalu, občas nějaká příčle praskne. Na konec nedohlédnu a pravděpodobně na něj ani nikdy nedosáhnu. Jenomže to je právě to, co mě bere nejvíc. Že se to vždycky dá dělat líp a objevovat nové způsoby jak na to.

potrefena.jpg
Potrefená (a natrefená)


Kterou ze svých fotek máte nejradši?

Zatím nejradši mám asi fotku štamgastů z hospody Pod Petřínem. Vznikla v době, kdy jsem se na focení začala dívat trochu jinak.

podpetrinem.jpg
Pod Petřínem


Mají vaše snímky "jen" dělat druhým radost nebo to pro vás má i hlubší rozměr?

Samozřejmě mě těší, když se ty fotky někomu líbí. Pro mě je focení jako lov, při kterém se neumírá, aspoň obvykle ne. Přesto je to adrenalinová zábava. Chodím ulicemi a číhám. Jsem lovec okamžiků.


Čtenářům se nejvíce ze všech
Lenčiných fotoblogů líbil
Můj stůl
.
Lenka má ze svých fotoblogů
nejradši upršenou sérii
Celá zmáčená.

Co fotíte nerada?

Nefotím svoje děti při různých vystoupeních. Radši se dívám a poslouchám. Nefotím kamarády při srazu v hospodě. Při takových příležitostech prostě radši „jsem“.

V čem musí být fotograf dobrý?

Kromě ovládnutí základní techniky, bez níž to prostě nejde, se asi musí umět hlavně dívat a vidět, i když to zní jako klišé. Nepodléhat pocitu vlastní dokonalosti.

zatisipromagdalenudobromilu.jpg
Zátiší pro Magdalenu Dobromilu


V dnešní době vyrábí obrázky každý. V čem spatřujete hlavní nešvary amatérských fotek?

Je to stejné jako s pastelkami a papírem. I kreslit mohou všichni a nevidím na tom nic špatného. Když to někoho baví, proč by nefotil? Za jediný nešvar některých amatérských fotografů, i když sama jsem taky amatér, považuji nedostatek, nebo spíš absenci, sebekritiky. Úroveň snímků se samozřejmě různí, ale to je logické.

Adam El Chaar

sssss.jpg

Autor: Blog Info | úterý 24.6.2014 10:03 | karma článku: 19.30 | přečteno: 1610x

Další články blogera

Blog Info

Marta Kučíková: Koronavirus nás v Itálii stmelil

Jen kousek od Lombardie žije několik let blogerka desetiletí Marta Kučíková. Jak prožívala pandemii nemoci covid-19? O čem je knížka, kterou během pandemie napsala? Podívejte se na rozhovor, o knížku si zasoutěžíme příští týden!

14.1.2021 v 10:39 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 2592 | Diskuse

Blog Info

Kdo vyhrál novinku od Viktorie Besó? Podívejte se!

Když jsme se potkali. To je titul nové knížky oblíbené blogerky Viktorie Besó, a právě tato knížka poputuje k pěti soutěžícím.

28.12.2020 v 11:24 | Karma článku: 5.01 | Přečteno: 190 | Diskuse

Blog Info

SOUTĚŽ: Vyhrajte novou knížku Viktorie Besó

Blogerka a spisovatelka Viktorie Besó si už dávno získala věrné čtenáře. Nyní přichází s novou knihou Když jsme se potkali - a vy ji můžete vyhrát!

21.12.2020 v 7:53 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 415 | Diskuse

Blog Info

Viktorie Besó: Jsem pragmatická romantička!

Blogeři ji znají jako autorku erotických povídek. Je stejná jako její knižní postavy? A co řekne dcerám, až si budou její knihy číst? Podívejte se na rozhovor, o novou knihu Viktorie Besó si zasoutěžíme příští týden!

15.12.2020 v 9:51 | Karma článku: 12.80 | Přečteno: 1486 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Alžbeta Vlčková

Brno má a nemá 1400 kulturních památek, anebo Jak Brno přichází o památky

Každá kulturní památka představuje významnou stopu naší bohaté historie. Výjimečné předměty, nemovitosti, městské celky, tradice atd., neopakovatelně mapují dějiny, dotváří identitu národa a prezentují trvalé hodnoty.

19.1.2021 v 15:00 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 296 | Diskuse

Karel Sýkora

Kniha Jób

Kniha Jób je knihou Starého zákona a patří mezi knihy mudroslovné (křesťanství) nebo mezi Spisy (židovství). Je psána hebrejsky.

17.1.2021 v 18:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 |

Dita Jarošová

Nacionalismus versus patriotismus, vlastenectví...

Podivná uskupení se nám v poslední době rozrostla jako houby po dešti, takzvaná domobrana pilně cvičí nejen v lese, povstali nám také Blaničtí rytíři, snad je však naneštěstí vede bílej jezdec.

17.1.2021 v 17:29 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 576 | Diskuse

Dita Jarošová

O paní Mundyové /povídka/

Paní Mundyová, zootechnička, opět nesla sousedovi bábovku. Kromě toho, že za něho jsa záslužná na celé čáře stírala chodbu, ještě také mu ochotně nabízela službu hlasování stavu SBD v domě. Mundy věděla, byla ctižádostivá.

17.1.2021 v 15:05 | Karma článku: 3.30 | Přečteno: 133 | Diskuse

Pavel Král

Světlo v temnotě

Co znamenalo světlo v temnotě pro Izraelský národ, když zaznělo toto proroctví ? Vždyť: „Srdce krále i srdce jeho lidu se roztřáslo, jako se třesou lesní stromy ve větru.“ Proto dostává povzbuzení:Hle, panna počne a porodí syna...

17.1.2021 v 13:00 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 98 | Diskuse
Počet článků 728 Celková karma 11.89 Průměrná čtenost 7635

Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků a Kateřina Mikovcová. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Facebook Blog iDnes


 

Najdete na iDNES.cz