Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

OBRAZEM: Blogeři vystavovali své knihy na veletrhu Svět knihy 2013

20. 05. 2013 19:59:44
Blogeři iDNES.cz měli na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy Praha 2013 vlastní stánek. Tři desítky blogerů tu vystavily svoje knihy, někteří z autorů se zúčastnili v rámci programu stánku také autorských miničtení.


Místo činu - holešovické výstaviště, čtvrtek - neděle 16.-19.5.2013

Průmyslový palác. Čtvrtek ráno. Brány pro návštěvníky se otevřou až za hodinu.

Pravé křídlo Průmyslového paláce. Sídlo stánku P406 Blog iDNES.cz.

Naše hosteska Adéla. Za chvíli dorazí první návštěvníci.

A jsou tu, veletrh začal.

Dámy u stánku právě listují v knize Terezy Boehmové Zajíček Zlobílek, hluchý drak, natahovací Mařenka a jiné pohádky.

Na notebooku bylo lze si pustit videoprezentace některých vystavujících blogerů. V běhu právě rozhovor Břetislava Olšera s Ladislavem Větvičkou v pořadu ostravské regionální televize LTV Celebrity za humny.

První autorské miničtení bylo hned dvojité - knihu Aby vám neuplavalo mejdlo totiž rovným dílem napsal Ivan Pilný a Jana Kolářová. Čerstvě pokřtěná kniha (na stánku Albatros Media půl hodiny předtím) se tak rozeběhla ke čtenářům přímo z úst autorů.

Ivan Pilný, zakladatel české pobočky Microsoftu a jeden z investorů v TV pořadu Den D, čte texty Jany Kolářové.

Jana Kolářová, majitelka divadelního nakladatelství Thespis a vícenásobná finalistka ankety Blogerka roku, čte na oplátku text Ivana Pilného. Nápad na spoluautorství pochází z její hlavy, v Ivanovi Pilném našla nadšeného spolupachatele. Jana Kolářová také vydala knihu Renaty Francové - dnes Fíkové - Jsem Blbá, trapná a nesportovní. Prostě ženská! Kniha je beznadějně vyprodaná, dotisk se nechystá. Bude ale během června k mání jako e-kniha.

Program autorských miničtení na stánku Blog iDNES.cz.

Pátečním hostem stánku byl Ondřej Slanina - vystudovaný starožitník a filmový fanda, zakladatel webu Realfilm.cz.

Svoji celoživotní lásku - film - zhmotnil Ondřej Slanina v knize povídání o stovce svých nejoblíbenějších zahraničních filmů s názvem Slavná světová filmová klasika. Letos jde do "tisku" její česká obdoba, tedy Slavná česká filmová klasika. Uvozovky u "tisku" jsou nutné, půjde totiž výhradně o e-knihu.

Autor a jeho čtenář.

Na stánku byly k vidění čtyři desítky titulů třiceti autorů od několika desítek nakladatelů. Poezie, almanachy, romány, povídky, populárně naučné texty i pohádky.

Odshora zleva: Abeceda reálného socialismu Jiřího Pruši (vlastním nákladem - dále VN), Cukr na nitku Jaroslavy Kadlasové (Motto), Islám&Islamismus v České republice Lukáše Lhoťana (VN), Izraelské osudy Břetislava Olšera (p3k), Ruksak Horsta Haslbauera (Pragoline), Ach, ano Martina Zemana (VN), Legionář a sněžná žena Dany Emingerové (Mladá fronta), Když syn píše líp než máma, Když se řekne Fuchsoviny II Ireny Fuchsové a Když divadlo sundá masku (Beskydy), Děti nikoho Hany Hindrákové (Alpress), Andělé, tabulky a sny Evy Tvrdé (Littera Silesia) a Slavná světová filmová klasika Ondřeje Slaniny (Littera Silesia).

Opět zleva a shora: Poltergeist a Čtvrtá dimenze Karla Wágnera (Jonathan Livingston), Když žena prosí o potrat a Když Aleš nosí moji sukni Ireny Fuchsové (Beskydy), poslední tři výtisky knihy Jsem Blbá, trapná a nesportovní. Prostě ženská! Renaty Fíkové (Francové) (Thespis), Ostravaci sobě Ladislava Větvičky, Transfuze Antona Horsta od Horsta Haslbauera (Pragoline), Sbírka motýlů Viktorie Besó (Jonathan Livingston), Zajíček Zlobílek, hluchý drak, natahovací Mařenka a jiné pohádky Terezy Boehmové (Computer Press), Kravaťáci a Živl Lustig Dany Emingerové (Mladá Fronta), Krasotinky ve světě duchů a Lidé jsou různí Jitky Gotterové (Nová forma).


Na pultě stánku byly ještě k vidění tyto knihy: S rukama na uších Jany Makovcové (Almi), Příběh života a smrti malíře L.K. od Ivety Klimečkové (Internetregion).

Absolutní vesmír a Vesmír v oválu Dušana Streita (Kompas OK) (knihy zmíněné dříve už nepopisujeme).

Sonáta pro rezavou harfu Kamila Prince (Plot), Tak jde život Jitky Gotterové (Nová forma).

Umění žít, Umění vládnout a Japonská kuchařka Tomia Okamury (Fragment), Karibu Keňa Hany Hindrákové (Alpress).

Chvilka čtení a Psaní pro tebe Josefa Hájka, Míjím se s měsícem Kamila Prince (antologie, Plot).

Tomio Okamura ještě jednou, zaostřeně. Umění vládnout vydal Fragment i jako CD, na němž Okamurovy úvahy čte společně s autorem Hana Maciuchová.

Na stánku bylo rušno...

Páteční miničtení absolvuje autor Abecedy reálného socialismu Jiří Pruša. Ze své knihy četl především lidovou tvorbu, tedy ironické hlášky a vtipy. Třeba Rádio Jerevan: Je pravda, že soudruh Brežněv dostal k narozeninám automobil? Ano, je to pravda, jen to nebyl automobil, ale kolo, a nedostal ho, ale ukradl...

Jiří Pruša při autorském miničtení na stánku Blog iDNES.cz.

Před třemi týdny Jiřímu Prušovi do smíchu nebylo - kanceláře jeho firmy v Divadelní ulici poslal do věčných lovišť výbuch plynu. Pod troskami stropů a vodou z hasičských vozů zmizel celý náklad jeho knihy Chytré létání, nedobytné jsou zatím i uskladněné výtisky Abecedy reálného socialismu.

Návštěvníci veletrhu a také našeho stánku.

Hana Rebeka Šiander dorazila v dobré náladě.

Četla ze svého druhého románu Hedvika.

Rebeka možná ani netušila, že kolem ní právě prochází světově proslulý spisovatel Robert Fulghum s manželkou. Ten absolvoval krátce předtím autogramiádu na stánku svého českého vydavatele - nakladatelství Argo.

Rebeka a Hedvika. Třetí jméno do party je Brigita. Tak se jmenuje románová prvotina Rebeky Šiander.

V sobotu dopoledne stánek doslova rozsvítila Irena Fuchsová. Četla z knihy blogů Když Aleš nosí moji sukni aneb třiasedmdesát mých stříbrných blogů.

Nápověda v Činoherním klubu na mikrofon umí. Slyšet ji bylo v okolí stánku nejvíce ze všech...

Typický úsměv I.F.

V debatě se svou čtenářkou a posluchačkou jejích Nedělních rán na Dvojce Českého rozhlasu. Toho času nevysílá. Proč? ptala se její příznivkyně. Možná se dozvíme v některém z blogů Ireny Fuchsové.

Hosteska Adéla a věnování píšící Irena Fuchsová.

To musíte sem, posílá Adéla příchozí, kteří donesli svoje dětské knížky pro projekt Konta Bariéry SENSEN.

Za každou knihu, kterou lidé věnují na tento projekt slíbili nakladatelé Kontu Bariéry přidat další, ovšem zbrusu novou knihu. Všechny knihy pak dostanou děti z dětských domovů.

Akce byla úspěšná, nákupní vozík brzy přetékal knihami.

Záběr je ze sobotního dopoledne a lidé stále nosili další a další knihy.

Děti z Bullerbynu patří dětem. Nyní se dostanou k dětem, jimž rodiče a prarodiče knihy nekoupí.

V autorském miničtení pokračuje Eva Tvrdá. Čte ze své knihy povídek Andělé, tabulky a sny.

Eva Tvrdá žije a tvoří v opavském Slezsku. Její nejznámější knihy jsou Dědictví, Třešňovou alejí a Okna do pokoje. Knihy vyšly v roce 2011 jako soubor pod názvem Slezská trilogie.

Na kontě má také Hravé příběhy (2008, 2011), Nenápadný půvab Slezska (2009), Viva la Revolución? (2011), Pohádka o červené kostce (1996, 2011).

Úsměv na závěr.

Tuhle si vezmu, slečno. V pozadí Ladislav Větvička, první na stánek dorazivší účinkující v talkshow Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem. Talkshow si můžete poslechnout celý tady nebo jen nakouknout tady.

Ladislav Větvička s Terezou Boehmovou, autorkou knihy Matka z cukru a oceli o radostech a strastech mateřské dovolené. Ilustroval Štěpán Mareš, k mání už jen jako e-kniha.

Ostravsky kratky Větva z profilu. Nemá ten zobak zas tak kratky, spíš docela normální.

Po skončení talkshow začalo být na stánku opravdu živo.


Ladislav Větvička podepisuje své Ostravaky sobě - ovšem ne sobě, ale své čtenářce.

Zázemí stánku: Větvička, Boehmová, Fuchsová, Dvořák (vedoucí blogů iDNES.cz a autor článku).

Ladislav Větvička soustředěně naslouchá svému čtenáři.

Krátce poté dorazila na stánek i Iva Pekárková. Četla ze své knihy blogů Multikulty pindy jedný český mindy.

Iva už svoje blogy vydala třikrát, první byla kniha Jaxi taksikařím.

Iva si svoje publikum nachází snadno.

A také s ním ráda a živě debatuje.

Větvička, Pekárková a tajemný K. - alespoň tak Iva mluví o svém partnerovi, který s ní žije v Londýně. Ve skutečnosti se jmenuje Kenny, docela dobře rozumí česky a pochází z Nigérie.

Iva a Kenny

Kenny a půl Ivy

Větvička, Pekárková, Dvořák a Kenny.

Kamarádky Iva Pekárková a Tereza Boehmová.

Renata Fíková (Francová) s manželem. Manžel je lékař, není známo, zda porodník. Ale zájemce o to stát se jejím gynekologem, už Renata má v diskusích na své blogu na iDNES.cz.

Dvě Renaty. Fotku na plakátě pořizovala Mafra jako profilovou pro Renatiny fejetony v magazínu OnaDnes. Pro tištěnou Onu píší kromě ní také Irena Fuchsová, Iva Pekárková a další z blogerek Markéta Hrdoušková.

Nastávající rodiče. Držíme palce!

Tak za měsíc!

Návrat na vážnou notu. Lukáš Lhoťan čte ze svojí knihy Islám&Islamismus v České republice. Kdysi konvertovaný muslim nyní upozorňuje na skutečnosti, které by podle něj neměly zůstat skryty.

Luáš lhoťan píše komentáře i pro jiná média, čas od času i pro MF DNES.

Knihu vydal vlastním nákladem.

Autorské miničtení z povzdálí.

A zblízka pohled do publika. Publikum si fotí Lukáše Lhoťana.

Na čtení se chystá básník Kamil Princ. Doprovází ho manažerka a přítelkyně v jedné osobě.

Nekonvenční básně mají nekonvenčního autora, který jako jediný četl svoje dílo vstoje.

Stejně jako jeho verše, i projev Kamila Prince je dramatický.

Černá je barva Kamila Prince, černé jsou i jeho verše.

Jako poslední zasedla na autorskou židli na stánku Dana Emingerová.

Četla z knihy Živel Lustig. S Arnoštem Lustigem se dobře znala, pořádali spolu kurzy tvůrčího čtení na Dobešce. Právě záznam jednoho běhu kurzů je obsahem knihy. Arnošt Lustig si během kurzu utahoval i ze své nemoci. "Ty bejku, mám raka," prohodil jednoho dne na úvod lekce.

Dana Emingerová pořádá kurzy teď už sama. Dobešce, domovské scéně Divadla Sklep, zůstala věrná. Sklepák David Vávra ostatně knihy Dany Emingerové často vybavuje svými kolážemi. Naposledy její Kravaťáky, sice fiktivní, leč na základě vlastních zkušeností z několikaletého působení ve velkých korporacích stvořený příběh o prolínání moci a byznysu.

Text a foto: Jan Dvořák

Autor: Blog Info | pondělí 20.5.2013 19:59 | karma článku: 20.17 | přečteno: 1086x

Další články blogera

Blog Info

Je dobojováno. Nepomohl ani Mára, ani Jezulátko

Další přímá volba prezidenta ČR je za námi. Hlavou státu bude příštích pět let bývalý voják Petr Pavel, který porazil kandidáta hnutí ANO Andreje Babiše. Jak volbu vnímali blogeři? A jaké jsou bezprostřední reakce?

28.1.2023 v 15:59 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 13147 | Diskuse

Blog Info

Soutěž hlasujících: komu letos připadly vouchery?

Jako již tradičně i tentokrát se hrálo nejen o stupně vítězů v soutěži Bloger roku, ale také o ceny pro hlasující. Podívejte se, na koho připadl šťastný los!

1.7.2022 v 12:19 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 502 | Diskuse

Blog Info

Fotovideoblog: Předávání cen Bloger roku 2021

Znovu jsme se společně potkali na blogerském srazu, tentokrát v tradičním předprázdninovém termínu. Stejně jako loni v restauraci Tiskárna, v centru Prahy. Kdo nakonec na sraz dorazil? A kdo získal Cenu redakce? Podívejte se!

29.6.2022 v 9:25 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 1858 | Diskuse

Blog Info

Dohlasováno! Blogerkou roku Slezáková. Nováčkem Dana Štoflová

Přes pět tisíc hlasů a strhující boj doslova do posledních minut. Takový byl Bloger roku 2021, jehož vítězky a vítězové vzešli z vašich čtenářských hlasů. A překvapení se konalo. Po šesti letech nevyhrála Markéta Šichtařová.

21.6.2022 v 8:47 | Karma článku: 29.92 | Přečteno: 6346 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Enteligence umělá

Jako každá atrapa má jistě své limity. Mám zato, že ani lidstvo nespojí, ale opět o něco více rozdělí. Rozhodně všem změní do jisté míry život. Zlepší nám blbou náladu?

31.3.2023 v 17:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 867 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 193 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 451 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 104 | Diskuse
Počet článků 751 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7543

Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Veronika Krátká. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Facebook Blog iDnes


 

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...