Blog Info

Píšu sedm stránek denně. Víc než Viewegh, říká Hana Rebeka Šiander

30. 03. 2012 16:50:27
Hana Rebeka Šiander si svojí prvotinou, románem Brigita, vysloužila přídomek česká Jane Austenová. O čem román je a jak vznikal?
Hana Rebeka Šiander během autogramiády svého románu Brigita.
Hana Rebeka Šiander během autogramiády svého románu Brigita.Archiv autorky

Šiander si vydáním románu splnila dávný sen. „Napsat knihu jsem toužila už dlouho. Poprvé jsem se o to pokusila už ve dvanácti. Tehdy ručně do sešitu, ale nedokončila jsem ho,“ vzpomíná.

Psaní a práce s jazykem ji tedy provází životem už dlouho. V dospělosti se živila jako novinářka (Korzo.cz, Aha!, Euro Online) i zprávařka (Rádio Blaník, tehdy „Rádio OK“). Před několika lety začala psát blogy na iDNES.cz.

První myšlenka na knihu Brigita přišla v roce 2007, skutečně psát začala až později. „Psala jsem blogy, ale stejně jako v předchozí novinářské práci jsem pociťovala málo prostoru pro to, co chci vyjádřit,“ říká. „Hledala jsem způsob, jak bych mohla popsat několik životních osudů, zasadit je do nějakého prostředí a podmínek. Výsledkem je kniha Brigita.“

Hana Rebeka Šiander
Rodačka z Hradce Králové,
kromě jiného novinářka
(Korzo.cz, Euro online,
AHA!, Rádio OK). Píše blogy
na iDNES.cz.

Je obdivovatelkou
zlaté éry První republiky
a všeho, co s ní souvisí -
starých fotografií, filmů
a knih, módy, nábytku
nebo architektury. Podle
vlastních slov ctí
konzervativní hodnoty.

V současné době žiji
střídavě v Praze a Ústí nad
Labem a věnuje se práci
na druhé knize.

Hodně lidí autorku odrazovalo, říkali, že psaním se nelze uživit a že tudíž nemá příliš cenu vydávat spoustu energie na psaní do šuplíku. „Naštěstí se našli i lidé, kteří mně nejen pomohli, ale také mě hodně inspirovali a motivovali,“ popisuje vznik knihy. Jedním z nich je poradce premiéra a ředitel Občanského institutu Roman Joch, jenž se kromě role rádce ujal i úlohy kmotra knihy.

Samotné psaní probíhalo velmi intenzívně. „Někde jsem se dočetla, že Michal Viewegh píše denně čtyři stránky, já psala sedm, někdy i deset,“ směje se Šiander. „To byly ale jen výjimky, protože jsem děj nedokázala promyslet tak dlouho dopředu,“ dodává. Za půl roku byla hotová první verze – autorka se v ní rozlétla k 619 stranám. Nakonec román zkrátila na současných 413 stran.

Kniha zachycuje příběh lidí ve věku, do něhož má autorka ještě velmi daleko. „Mám kolem sebe hodně lidí staršího věku, znám jejich příběhy, životní postoje a to, co prožívají. Inspirovali mě a já jsem pak vytvořila hlavní hrdinku," vysvětluje, proč je hrdinka mnohem starší, než autorka sama. „Příběh je o tom, že lásku můžeme prožít všichni, ať jsme v jakémkoliv věku,“ říká Hana Rebeka Šiander.

hrs3.jpg
Román o mezilidských vztazích, o lidech různých generací, kteří se ocitají v krizích a hledají a nacházejí z nich východisko, vydalo nakladatelství Deus. Kmotrem knihy je Roman Joch, knihu pokřtil v Paláci knih Luxor v Praze.

Autorka nyní chystá svoji druhou knihu, jejíž děj zasadila do Krkonoš, na Pomezní boudy. Čtenáři v ní budou moci sledovat příběh tří generací mužů – dědečka, otce a syna. „Jak to ale dopadne? To se nechte překvapit! Víc v této chvíli neprozradím,“ loučí se Šiander.


Děj románu Brigita: Brigita Benešová obětovala život rodině a povolání zdravotní sestry. V šedesáti letech se ocitá na prahu nové životní etapy. Penze, na kterou se těšila, se postupně stává utrpením. Brigita si navzdory rodině najde zaměstnání, které jí přinese do života naplnění, štěstí, ale také lásku, v kterou už nedoufala. Román zachycuje osudy i dalších hrdinů - Jana, Roberta, Kamily, Terezy a Petra. Více zde.

Mediální podpora iDNES.cz

-red-

d

Autor: Blog Info | karma: 15.27 | přečteno: 4396 ×
Poslední články autora